EN | Fa   
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
اینجا هستیدSkip Navigation Links
بازرسی سازه های فلزی پیچ و مهره ای :

اتصالات پیچی به دلیل سرعت بسیار بالا در اجرا و اطمینان از رفتار آن‌ها به گونه‌ی مورد انتظار و شکل صنعتی مطلوب ساخت سازه‌ای، از بهترین انواع اتصال در سازه های فولادی بوده که در سال‌های اخیر مورد توجه طراحان قرار گرفته است.

                                            

 متاسفانه در روند ساخت این نوع سازه‌ها، با توجه به تکنولوژی تولید و ساخت در کشور ما، مواردی از عدم اجرای درست و اصولی دیده می‌شود. رعایت نکات آیین‌نامه‌ای در روند تولید , طراحی , اجرا می تواند ضامن داشتن یک سازه‌های فولادی کارآمد برای کارفرما باشد.

                   

مراحل بازرسی پیچ و مهره :

1-   تایید شناسایی مواد پیچ ‌و مهره‌ها

2-   تایید وجود شرایط مناسب و تحت کنترل جهت انبار قطعات

3-    تایید وجود دستورکارهای مصوب نصب پیچ‌ ومهره و استفاده از این دستورکارها در روند عملیات اجرایی

4-   تایید صلاحیت همه‌ی پرسنل نصاب پیچ‌ و مهره

    5-  حصول اطمینان از آگاهی تمام نیروهای کاری از دستورکار نصب پیچ و مهره 

بازرسی سازه های پل  :

با توجه به عملکرد ویژه پل ها در عبور ترافیک از روی رودخانه ها ، مسیل ها و کاهش معضلات ترافیکی تقاطع های شهری پر ازدهام ، بدون شک بروز مشکلات فنی و در موارد خاص ریزش پل ها خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال خواهد داشت.

                          

علاوه بر بازرسی های لازم و الزامی حین ساخت پلها , انجام بازرسی های منظم پل های شهری، بزرگراهی، راه آهن و راه های اصلی به صورت دوره ای و طبق برنامه زمانی می بایست صورت پذیرد.

                 

شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد با بهره گیری از دانش فنی نیروهای کارآزموده خود و امکانات و تجهیزات پیشرفته و تخصصی خود در زمینه انجام آزمایشهای غیر مخرب جوش بر روی سازه های فلزی پل آمادگی انجام خدمات زیر را در این زمینه بر اساس نشریه 367 (شناسنامه فنی پل ها ) معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و نیز استاندارد های رایج بین المللی دارا می باشد.

  • بازرسی و کنترل کیفیت حین ساخت پل
  • انجام آزمایشهای مخرب و غیر مخرب در حین ساخت پل
  • ارائه دستورالعملها و مدارک فنی جوش و جوشکاری سازه های پل
  • کنترل و تائید کیفیت بهره برداری سازه های پل
  • انجام آزمون ها و بررسی های ادواری حین بهره برداری سازه های پل

بازرسي فني جرثقيلها :

اهميت استفاده از جرثقيل در صنايع بسيارمشهود است. جرثقيل ، نصب دستگاهها ، ساختمان بناها ، تخليه و بارگيري كشتي ها و غيره را آسان تر نموده است . چنانچه از اين وسائل به خوبي نگهداري نشود و مورد بازرسي فني و آزمايش مرتب قرار نگيرد چه بسا ممكن است صدمات عظيمي به دستگاهها ، تجهيزات و كاركنان وارد آيد .

                      

براي جلوگيري از بروز اين صدمات و پيش آمدها ، جرثقيل ها و وسائل بالابر بايستي مرتبا و تحت برنامه زمان بندي شده اي مورد بازرسي فني و آزمايش قرار گيرند تا نواقص و معايب آنها برطرف و براي كار بدون خطر آماده باشند .

                               

تصادفات و ضايعات بسياري در اثر بي توجهي و عدم بازرسي فني و آزمايش به موقع جرثقيلها و وسائل بالابر بوقوع پيوسته كه اكثرآنها قابل اجتناب بوده اند . براي جلوگيري از بروز خسارات ناشي از فرسايش و خرابي قطعات ، جرثقيلها و ساير وسائل بالابر مي بايد تحت نظام و مقررات بازرسي فني كه از طرف موسسات و سازمانهاي ذيصلاح منتشر مي شود بطور كامل اجزاء هر دستگاه بر حسب كاركرد آن در زمان معين مورد بازرسي فني و آزمايش قرار گرفته و در صورت لزوم تعمير و ترميم گردد .

                                 

بازرسي فني مخازن تحت فشار و اتمسفریک :

بازرسي مخازن تحت فشار، یکی از حساسترین نوع بازرسی به شمار مي رود . هر نيروگاه يا تأسيسات فرآوري، تعداد زيادي مخزن تحت فشار با کاربردهاي گوناگون دارد. بعضي از اين مخازن تحت فشار مانند قسمت هاي تشکيل دهنده واحد توليد بخار يا تقطير کننده هاي بزرگ پيچيده و بعضي ديگر مانند مخازن تحت فشار اتمسفري يا فشار پايين و دريافت کننده هاي هوا از مراحل طراحي و ساخت ساده تري برخوردارند. هر چند محدوده اين فعاليت ها گسترده است؛ اما وظيفه بازرس در تمام اين موارد مشابه است .

                                                            
مخازن تحت فشار به صورت بالقوه خطرناک هستند، چون در هنگام استفاده، مقادير زيادي انرژي ذخيره را در خود جاي مي دهند. بازرسي مخازن بايستي مطمئن شد که مخزن تحت فشار ايمني دارد و دچار تخريب نمي شود. واضح است که جنبه هاي مختلف مهندسي مي تواند اين ايمني را تحت تأثير قرار دهد؛ طراحي، خزش، خستگي، مقاومت به خوردگي و مهارت در ساخت، همگي اثراتي دارند . پديده هاي فوق در ايمني يک مخزن تحت فشار نقش دارند .

                                                             

تست التراسونيك سه بعدي :

اين شركت با استفاده از تجهيزات پيشرفته خود در زمينه انجام تست هاي غير مخرب جوش و فلز توانايي ارايه خدمات خود با استفاده از تكنولوژي روز دنيا در زمينه روشهای نوین تست التراسونيك همچون  TOFD  B - Scan & C – Scan &   را دارا مي باشد.

                                                                        
        

در اين روش ها كه جايگزين مناسبي براي تست راديوگرافي مي باشد علاوه بر سرعت بالا در اجرا و دريافت سريع اطلاعات به صورت ONLINE امكان تشخيص و تفكيك عيوب بر حسب ميزان حساسيت و  خطر پذيري آنها به تفكيك وجود دارد. لازم به توضيح است با اين روش علاوه بر دقت بالای تست ؛ خطرات و مشكلات تست راديوگرافي وجود نداشته و ميتوان از لحاظ هزينه و زمان صرفه جويي قابل توجهي در پروژه ها نمود.


                                                                 


تست رادیوگرافی صنعتی :

آزمون رادیوگرافی (RT:Radiographic testing) یکی از روش‌های آزمون های غیرمخرب است. آزمون رادیوگرافی به استفاده از امواج گاما و ایکس، که قابلیت نفوذ در بسیاری از مواد را دارا می‌باشند، برای بررسی مواد و تشخیص عیوب محصولات گفته می‌شود. در این روش اشعه ایکس و یا رادیوگرافی به سمت قطعه هدایت می‌شود و پس از عبور از قطعه بر روی فیلم منعکس می‌شود. ضخامت و مشخصه‌های داخلی باعث می‌شوند نقاطی در فیلم تاریکتر و یا روشن‌تر دیده شوند.

                                                 

اساس RT بر پایه میزان جذب و نفوذ پرتو در قطعات می باشد که ضخامت قطعه دانسیته قطعه به میزان جذب و نفوذ پرتو تأثیر زیادی دارد که در مناطقی که ضخامت کم است و همچنین دانسیته نیز کم می باشد . جذب پرتو کم و نفوذ پرتو زیاد می باشد . جذب و نفوذ پرتو با هم رابطه عکس دارند.

                                                            

مناطقی که میزان جذب پرتو کم باشد و طبیعتا نفوذ پرتو زیاد باشد در روی فیلم تصاویر سیاه تری ایجاد می شود و بر عکس زمانی که میزان جذب پرتو زیاد باشد و نفوذ پرتو کم باشد تصاویر روی فیلم بسیار روشن می باشد .

این بخش از شرکت با توجه به وجود سیستم التراسونیک سه بعدی فقط در موارد خواص و بر حسب سفارش و نیاز همکاری می نماید.


تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت سازه آزمون فولاد می باشد